Ateities verslas – jaunimo rankose

Dažnai girdime, jog jaunimas – mūsų ateitis, o verslas – tai, kas valdo pasaulį. Argi jaunimas nenori valdyti pasaulio? Kuris gi, būdamas mažas ir paklaustas, kuo norėtų būti užaugęs, nepareikšdavo noro tapti verslininku? Kiek tokių, kuriems, bėgant laikui, šis noras pasikeitė? Juk verslininko įvaizdis, jauno žmogaus akimis, itin patrauklus – galinga asmenybė, solidžios pajamos, tvirta valia ir šviesi ateitis. Kaip tokį statusą pasiekti jaunam žmogui? Nuo ko jam pradėti? Kur slypi jo sėkmės paslaptis ir kur jo tyko baimės, iššūkiai ir nauji išbandymai? Visa tai aiškinosi asociacija „Unique Projects“, sausio 22– 31 dienomis Kaune vykdžiusi jaunimo mainų projektą „Think, work, create!“, kuriame dalyvavo jauni žmonės iš keturių skirtingų Europos šalių.

Barjerai jaunam žmogui – įsigalėjęs nedarbas, žinių ir praktikos stygius
Projekte dalyvavo entuziastingi ir motyvuoti jauni žmonės, atvykę iš kaimyninės Latvijos ir Lenkijos, gimtosios Lietuvos bei Italijos. Pasak organizatorių „Unique Projects“, dalyvių auditorija – jauni, veiklūs, linkę domėtis, sužinoti ką nors nauja, jaunuoliai. Dauguma jų – besimokantys paskutinėse klasėse ar neseniai baigę mokyklą ir susidūrę su studijų krypties, karjeros pasirinkimo problema, arba artėjantys prie bakalauro diplomo – tie, kuriems greitai teks susidurti su įsidarbinimo problema.

– Tai žmonės, kurie jaučia, jog jiems trūksta žinių ir įgūdžių apie būsimą darbo rinką ir reikalavimus, norint tapti paklausiu darbuotoju, o gal net ir verslo lyderiu. Jiems trūksta žinių ir kompetencijų, susijusių su inovatyvumu ir verslumu, siekiant įsidarbinti arba įkurti savo nuosavą verslą, – teigė organizatoriai.

Dešimties dienų trukmės projektas buvo skirtas gvildenti itin opias mūsų visuomenei problemas – jaunų žmonių nedarbą ir jų verslumo bei inovatyvumo skatinimą. Buvo siekiama, jog projekto dalyviai įgautų realios praktikos kuriant, vystant bei pristatant savo verslo idėjos prototipą, susipažintų su svarbiausiais darbo rinkos aspektais, išmoktų pristatyti save, įgautų pasitikėjimo savimi, patekus į įvairias netikėtas situacijas. Taip pat buvo norima, jog jaunimas įgytų reikalingų kompetencijų, kurios įgalintų kurti nuosavą verslą ir, be abejo, padidintų galimybes įsidarbinti. Šiems tikslams įgyvendinti buvo pasirinktos įvairios metodikos – tiek teorinės, tiek praktinės.

– Šio projekto metu dalyviai analizavo verslo problemas bei išmoko generuoti idėjas. Jiems teko kurti preliminarius verslo planus, suteikti grįžtamąjį ryšį ir patobulinti savo bendravimo įgūdžius. Visa tai buvo vykdoma naudojantis daugiausia neformalaus ugdymo metodais, – vardijo projekto organizatoriai.

Sėkmingo verslo komponentai – puiki idėja, atkaklus darbas ir tikėjimas sėkme
Dalyviai turėjo galimybę išgirsti naudingų patarimų bei sėkmės pavyzdžių ir iš tikrų verslo lyderių lūpų. Viena iš paskaitų, kurią vedė „Toastmasters“ viešojo kalbėjimo ir lyderystės įgūdžių treniravimo klubo lektorius Robertas Šunokas, suteikė jaunuoliams teorinių ir praktinių žinių, kaip įveikti auditorijos baimę, lavino jų oratorystės gebėjimus, ugdė vadovavimo ir lyderystės įgūdžius.
Abejingų nepaliko ir VšĮ „Juoda avis“ lektorės Sigitos Andriukevičiūtės paskaita apie socialinio verslo modelį, o jos vedamos interaktyvios veiklos leido dalyviams išsakyti savo ateities norus, išryškinti stipriąsias asmenines savybes bei pripažinti savo baimes, kurios trukdo įgyvendinti realius verslo planus bei svajones.

Anot S. Andriukevičiūtės, verslumas nėra vien tik įgimtas dalykas, jį, be abejonės, gali išsiugdyti kiekvienas. Ji teigia, jog pagrindiniai dalykai, kurių reikia – stipri idėja, kuria beatodairiškai tiki jos autorius ir žinojimas, kam šis verslas bus reikalingas jam pačiam bei kokią naudą suteiks kitiems.

– Norint, kad jauni žmonės imtųsi nuosavo verslo, reikia daugiau su jais kalbėtis, patarti, parodyti, jog tai nėra labai sudėtinga. Verslas, iš pirmo žvilgsnio, sudėtingas dalykas tol, kol juo nepradedi domėtis. Iš pradžių ir man pačiai atrodė, jog neįmanoma sukurti savo įstaigos, tačiau vėliau atsirado žmonių, kurie man padėjo, parodė, kokius žingsnius turiu atlikti, kaip pamatuoti riziką ir kaip sėkmingai judėti į priekį. Daugiau švietimo ir gerų pavyzdžių turėtų paskatinti jaunimą nebijoti ir veikti. Džiaugiuosi, kad Lietuvoje tokie dalykai pamažu jau vyksta, – sakė VšĮ „Juoda avis“ direktorė S. Andriukevičiūtė.
Nors daugumai projekte dalyvavusių jaunų žmonių apie verslo ir įsidarbinimo subtilybes teko išgirsti nemažai naujos informacijos, džiugu, jog jaunimo tarpe pasitaikė ir tokių, kurie su savo bendraamžiais galėjo pasidalinti ir asmenine verslumo patirtimi.

– Esu dalyvavusi ne viename panašaus pobūdžio projekte, tačiau visi jie vyko užsienyje, todėl buvo įdomu sudalyvauti projekte, kurį organizuoja lietuviai. Žinoma, mane sudomino ir pati projekto tema, kuri skirta verslumui – man ši sritis aktuali ir įdomi, stengiuosi ja kuo daugiau domėtis. Esu bandžiusi imtis ir nuosavo verslo, susijusio su prekyba ledais ir kitais maisto produktais, savo gimtajame mieste. Nors man tada buvo tik septyniolika metų, padedant tėvams, sekėsi gana neblogai, – savo patirtį atskleidė viena projekto dalyvių, Viktorija.
Mažiau pasiteisinimų – daugiau galimybių
Interaktyvių veiklų metu buvo galima pastebėti, jog projekte dalyvavę jaunuoliai – itin smalsūs ir motyvuoti. Jie turi svajonių ir tikslų, tačiau daugumai jų įgyvendinti ir pasiekti, deja, pritrūksta ryžto ir atkaklumo.

Projekto dalyvė Agata teigė, jog ji, jau gana ilgą laiką svajojanti išmokti dar vieną užsienio kalbą, bet, jai tenka pripažinti, kad pagrindinės kliūtys, trukdančios įgyvendinti šį norą – bereikšmiai pasiteisinimai, kurių kasdien vis daugėja. Jai antrino ir kita jauna mergina, kuri taip pat teigė turinti asmeninių svajonių, bet ją vis užplūsta abejonės dėl savo ateities – ji dvejojanti, kokias studijas pasirinkti pabaigus mokyklą. Pasak jos, viena kryptis – širdžiai miela, bet galimai nepelninga veikla, o kita – rimta profesija, kuri garantuotų stabilumą ateityje. Laimei, įvairių klausimų ir dvejonių kirbančias jaunas galvas ramino tiek projekto organizatoriai, tiek pačių dalyvių darbas tarpusavyje – įdomūs užsiėmimai, naudingi patarimai ir tinkami pavyzdžiai – buvo tai, ko šie žmonės atvyko pamatyti, išgirsti ir pasiimti kartu su savimi.
Sėkmingas projektas – bendras organizatorių ir dalyvių nuopelnas
Pasibaigus projektui, dalyviai jį paliko su šviesesnėmis mintimis, kupini naujų idėjų ir planų. Jaunuoliai džiaugėsi, jog šis projektas atitiko jų lūkesčius, praturtino ne tik žiniomis, bet ir naujais kitataučiais draugais.

– Šiame projekte išmokome daug naudingų dalykų – kaip spręsti įvairias problemas, kaip susiburti į komandą ir įžvelgti joje lyderį, ko reikia sėkmingam darbui ir darniam bendravimui. Džiaugiamės, jog mūsų projekto grupė labai draugiška ir maloni. Nors amžiaus skirtumas svyruoja nuo 17 iki 26 metų – visi randame bendrą kalbą ir smagiai leidžiame laiką, – kalbėjo lietuvės projekto dalyvės, Viktorija ir Inga.
Merginoms pritarė ir Lenkijos grupės lyderė – Agata. Ji neslėpė, jog projektas pranoko jos lūkesčius šimteriopai. Pasak jos, komandiniai užsiėmimai ir kitos aktyvios veiklos, leido jai susipažinti su įdomiomis asmenybėmis, išmokti tarpusavio supratimo, tolerancijos, efektyvaus darbo ne vien dėl savęs, bet ir vardan geresnių visos grupės rezultatų. Ji teigė, jog pasibaigus projektui, visus čia esančius dalyvius, galinti vadinti draugais.

Ne ką mažiau projekto sėkme džiaugėsi ir „Unique Projects“ komanda, kurios teigimu, kiekvienas projektas, kurį tenka organizuoti, yra vis kitoks – savaip įdomus ir įvairialypis tiek savo temomis ir užduotimis, tiek atvykstančiųjų dalyvių grupėmis. Organizatoriai negailėjo komplimentų dalyviams, teigdami, jog jie – motyvuoti, energingi, norintys dirbti tobulėti ir išmokti naujų dalykų.

Atsiliepimai